Зустріч з питань розвитку потенціалу природоохоронних територій в Україні

Результати відрядження  в. о. директора ПЗ «Єланецький степ» в складі Української делегації для участі у двосторонній робочій зустрічі з питань розвитку потенціалу природоохоронних територій в Україні з урахуванням європейських природоохоронних норм та стандартів у рамках Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом

(29 травня – 05 червня 2016 року, м. Берлін,

Федеративна Республіка Німеччина)

         У рамках угоди між урядом Федеративної Республіки Німеччини та урядом України у сфері охорони довкілля від травня 1993 року та, відповідно до рішення німецько-української керівної групи цієї угоди, Федеральне агентство з охорони навколишнього середовища (BfN) на замовлення Федерального міністерства навколишнього середовища, охорони природи, будівництва та ядерної безпеки Німеччини (BMUB), у період з 29 травня по 05 червня 2016 року було проведено двосторонню робочу зустріч, у межах проекту на 2016-2020 роки  з питань розвитку потенціалу природоохоронних територій в Україні, з урахуванням європейських природоохоронних норм та стандартів у рамках Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Зазначений захід проводився для делегації України, яка складалася із представників Мінприроди та установ природно-заповідного фонду. Делегація складалася з 14 представників установ природно-заповідного фонду України з різних регіонів. Зокрема, до складу робочої групи увійшла Драчук Наталя Олексіївна, в. о. директора природного заповідника «Єланецький степ».

Участь Драчук Н.О. у складі делегації України у робочій зустрічі надала можливість обмінятися досвідом щодо забезпечення управління природоохоронною територією, зокрема здійснення охорони території заповідника (діяльність рейнджерської служби: методи роботи, завдання та повноваження), наукової, виховної еколого-освітньої діяльності. Особливо цінний був досвід щодо взаємодії адміністрацій природоохоронних територій та усіх зацікавлених громад, включаючи участь місцевого населення у заходах, які проводяться заповідником; робота заповідника з місцевими громадами, з дітьми дошкільного віку, учнівською та студентською молоддю щодо підтримки природоохоронної діяльності заповідника. Піднімалися питання залучення волонтерів, спонсорів, благодійних коштів для проведення наукової, еколого-освітньої та охоронної діяльності, залучення ресурсів для підтримки функціонування заповідника, зміцнення матеріально-технічної бази;  взаємодія з місцевими органами самоврядування, створення загонів «юних рейнджерів», проведення заходів спрямованих на підтримку широкими верствами населення діяльності заповідника у сфері охорони навколишнього природного середовища.

В ході робочої зустрічі обговорювалися також питання щодо перспективи залучення міжнародної фінансової допомоги для потреб розвитку сфери заповідної справи в Україні. Зокрема, відбулася зустріч з професором Міхелем Зуков, засновником Фонду Зукова, який бере участь в різних природоохоронних проектах в різних куточках світу, зокрема, на території країн, які входили до складу СССР. Драчук Н.О. висвітлила питання охорони степових природних комплексів Правобережної України, збільшення охоронюваних степових територій та запросила професора відвідати заповідник «Єланецький степ». Пан Зуков в свою чергу повідомив, що цікавиться степовими комплексами країн світу, зокрема в нього були проекти в Казахстані, США, а от в українських степах йому не доводилося бувати. Він подякував за запрошення та пообіцяв в наступному році відвідати заповідник.

В рамках зустрічі співробітники українських заповідників мали можливість відвідати природоохоронні території Німеччини: Біосферні резервати – Південно-східний Рюген, Шорфгайде-Хорін; Національні парки – Нижня долина Одера, Ясмунд, Передньопомеранські лагуни. Обговорювалися питання структури, адміністрацій, цілей, завдань, екскурсійні стежки, екоосвіта, робота з відвідувачами, охорона природи тощо. Багато корисного досвіду було взято до уваги та винесено корисної інформації від зустрічі з колегами з Німеччини, яку можна втілити в діяльності заповідника.

Отже, підсумками двосторонньої робочої зустрічі з питань розвитку потенціалу заповідної справи в Україні, з урахуванням європейських природоохоронних норм та стандартів є:

  • Обговорення питань щодо розширення мережі національних природних парків і заповідників України та ефективне управління ними;
  • Заслухано та взято до уваги інформацію про досвід Німеччини щодо забезпечення управління заповідниками, національними природними парками та іншими категоріями заповідних об’єктів;
  • Обговорено техногенні і природні ризики для природоохоронних територій та шляхи пом’якшення їхнього впливу;
  • Поінформовано про діяльність з питань управління і розвитку територій природно-заповідного фонду України та збереження біорізноманіття;
  • Обговорено перспективи щодо залучення міжнародної фінансової допомоги для потреб розвитку сфери заповідної справи в Україні.

Мапа Google