20 — Всесвітній день горобців!

?20 березня відзначається Всесвітній день горобців!
Свято запропонувало відзначати індійське співтовариство Nature Forever Society у співпраці з Eco-Sys Action Foundation (Франція). Ініціативу підтримали також численні інші національні та міжнародні організації.
☑️Батьківщина горобця – Азія.
☑️У Міжнародний день горобця 20 березня експерти говорять про необхідність підвищення обізнаності про збереження цих птахів. Основними причинами скорочення їхньої чисельності вважаються зростаюче забруднення, урбанізація, глобальне потепління і виснаження екологічних ресурсів.
Ці невибагливі птахи добре переносять найжорстокіші примхи погоди – від пекучого сонця на Близькому Сході і різких температурних перепадів континентального клімату до вологих морських узбереж – але скрізь незмінно селяться там, де живуть люди, тобто є синантропами.
☑️В Україні живе три види горобців, два з них зустрічаються часто і всюди: хатній та польовий. Рідкісний залітний гість — чорногрудий горобець.
▶️Хатні горобці живуть в містах та селах, не бояться селитися поряд з людьми. Тому мають багато місцевих діалектних назв: жівкун, цвіркун, церковник, юрчик, просоїд, жидок.
▶️Горобці можуть прожити від 4 до 5 років у дикій природі. ▶️Вони зазвичай літають зі швидкістю 38 км на годину. За необхідності (в разі небезпеки) вони можуть розігнатися до швидкості 50 км на годину.
▶️Горобець є символом вірності в Японії завдяки своєму доброзичливому характеру і здатності жити в групах. ▶️Горобець – один з 5000 представників загону горобцеподібних. Вага найбільшої птиці в цьому сімействі досягає 1,5 кілограма, а найменшою – 10 грам. ▶️У стані спокою серце птаха здійснює до 800 ударів в хвилину, під час польоту цей показник збільшується до 1000 ударів в хвилину.
▶️За день пернаті витрачають дуже багато енергії, тому не можуть обходитися без їжі більше двох днів. ▶️За літо на світ з’являється 2-3 виводки пташенят. Вони відкладають по 5-10 яєць, висиджування йде від 11 до 13 діб. Пташенята здійснюють свій перший виліт через 10 днів після появи на світ.
▶️ Дорослі особини харчуються переважно зерновими культурами, тоді як свій виводок годують м’ясом комах. ▶️Температура тіла горобця досягає 44 градусів.
▶️У народі вважається, що купаються в пилу горобці – ознака наближення дощу, але, насправді, пташки не мають ніякого відношення до негоди, а купання в пилу допомагає їм позбутися від паразитів і почистити оперення. Взимку горобці люблять купатися в снігу.
▶️ Горобці не можуть перебувати в стані польоту довше 15 хвилин. Вони здійснюють до 13 помахів в секунду. ▶️Щоб не замерзнути в холодну пору року, пташки надуваються і притискаються один до одного. ▶️Через короткі ніжки горобці пересуваються маленькими стрибками.

Мапа Google