31 жовтня — Міжнародний день Чорного моря.

? Сьогодні світ відзначає Міжнародний день Чорного моря.
☑️ Його відзначають як екологічне свято.Воно приурочене до дня підписання у 1996 році Стратегічного плану дій з реабілітації і захисту Чорного моря між країнами, що мають до нього вихід.
☑️ Головна мета Міжнародного дня Чорного моря — інформувати широку громадськість про сферу і проблеми екології середовища та дії щодо її поліпшення.
? Цікаві факти про Чорне море:
☑️ Близько 8000 років тому Чорне море було найбільшим прісноводним озером.
☑️ Унаслідок землетрусу, що розколов сушу, утворилася протока Босфор. Саме вона поєднала колишнє озеро із Середземним морем. Через прилив солоної морської води утворилося Чорне море.
☑️ До речі, ти колись замислювався(-лась), чому море називається Чорним? У Давній Греції море називали непривітним, адже моряки часто мали проблеми з навігацією та потрапляли у шторми. Крім того, шторми могли бути настільки сильними, що вода буквально ставала чорного кольору.
Зараз Чорне море дуже спокійно, приливи та відливи можна зафіксувати лише за допомогою спеціальних приладів. Хоча інколи через сильний вітер до берега можуть діставати хвилі заввишки понад 2 м.
☑️ Глибина Чорного моря становить понад 2 км — 2210 м. ☑️ Тварини, за винятком деяких бактерій, не живуть на глибині понад 150 м. Це через великий вміст сірководню у воді. Тому майже 90% біомаси становлять медузи.
☑️ У Чорному морі живуть два види дельфінів — білобочка й афаліна. ?Зараз через війну Росії проти України та активність її флоту у Чорному морі дельфіни помирають. Росіяни знищують екосистему моря. На тварин впливають як шкідливі відходи та токсини, так і робота приладів з ехолокацією.
☑️ У серпневий період Чорне море частково стає блакитним. Це через планктонну водорість, яка володіє флуоресцентними властивостями. Завдяки їй вода може “світитися” блакитним кольором.
☑️ Загалом у цьому морі мешкає 2500 видів тварин.
☑️ Чорне море доволі велике, його площа становить 422 000 кв. км. Попри це море налічує лише 23 острови. Для порівняння: у Карибському морі їх понад 7000.
☑️ Місто Несебр, що у Болгарії, вважають найдавнішим містом на березі Чорного моря. Йому понад 4000 років. Несебр є найвідомішою пам’яткою ЮНЕСКО на території сучасної Болгарії. ☑️ На березі Чорного моря має найбільшу кількість населення наша Одеса! У ній проживає понад 1 млн жителів.
☑️ У Чорне море впадає 90% річкового басейну України, а також друга найбільша річка в Європі — Дністер та третя — Дніпро. ☑️ У самому морі є унікальна підводна річка. Цю течію відкрили у 2010 році, вона стала першою у своєму роді на всій планеті. Її ширина — 1 км, довжина — 60 км, глибина — 35 м.
☑️ Крім цього, в морі є два унікальні вихори, які називають Окулярами Кніповича. Це два замкнені колообіги з довжиною хвилі до 400 км.
☑️ На відміну від інших Чорне море сильно «недосолене». Воно містить всього 18% замість звичайних 35-36%.
☑️ Чорне море – непрозоре. Води Чорного моря темніше ніж води в інших морях. Та і прозорість нижча (не більше 7 метрів). Це пов’язано з посиленим зростанням планктонних одноклітинних водоростей в теплих водах.
☑️ Чорне море не замерзає. Морська вода – природний водний розчин різних солей, тому Чорне море, як правило, не замерзає. Замерзають лише лимани і затоки, що містить прісну воду. Але було в історії Чорного моря декілька суворих зим, які залишилися в історії.
☑️ У Чорному морі немає небезпечних тварин. Медузи Чорного моря — істоти виключно красиві і «доброзичливі». Якщо не хапати їх і не підносити до очей, то жодної шкоди вони не принесуть. Найнебезпечніші риби Чорного моря скат-хвостокол і морський дракончик.
☑️ У Чорному морі не буває цунамі. Воно достатньо сильно ізольовано від океанів, де і утворюються ці руйнівні хвилі. Виключенням можна вважати цунамі 2014 року в Одесі. ☑️ Приливи і відливи Чорного моря зовсім невеликі всього 3-10см.
☑️ Чорне море може «парити». Прекрасне видовище можна побачити над морем, коли температура повітря різко падає нижче -10 градусів. Над морем стоїть густа пара. Море «парить».
☑️ У Чорному морі знаходяться легендарні острови. Біля берегів Очакова знаходиться єдиний в Чорному морі штучний острів Первомайський і пушкінський острів Буян. Біля Скадовська – найбільший безлюдний острів Центральної Європи та найбільший на території України і Чорного моря – Джарилгач.
☑️ Рапан – загарбник Чорного моря. Рапан — прибулець з Тихого океану, що захопив в другій половині минулого століття Чорне море. Сьогодні раковина рапана вважається символом Чорного моря.
? Внаслідок російської агресії, збільшення кількості військових кораблів, вибухів, обстрілів, затоплення суден та виливу нафтопродуктів ситуація в окремих частинах Чорного та Азовського морів є критичною
Шкідливі речовини, що потрапляють у Чорне море, можуть становити небезпеку і для Середземного моря та регіону. Зараз вчені не можуть точно проаналізувати стан Чорного моря, адже під час війни воно “закрите” для науковців. Проте експерти вважають, що після війни проблема екології буде такою ж важливою, як, наприклад, економіки. Їй треба буде приділяти багато уваги та коштів на її відновлення.
‼ Шануймо Чорне море не лише у його міжнародний день!

Останні новини

  • Сьогодні екоосвітяни природного заповідника «Єланецький степ»...
    Читати далі...

Мапа Google